Home  >  News  >  Track & Field  >  2014

Summary of recent track performances

Invicta athletes have competed in a number of track meetings recently, including the Kent County Championships, a Cambridge Harriers Open, a BMC regional races meeting, a Track Athletics meeting, a BMC Grand Prix, and a UK Youth development meeting. The results, taken from www.thepowerof10.info/results/resultslookup.aspx, are summarised here.
 
Well done and thanks to everyone who represented the club - and congratulations to the many who ran personal bests.
 
Also congratulations for the following first places:
Kent Championships
Emily Bond U15 800m
Donald Carter Senior Men 800m and 1500m
Emily McKane U20 Women 1500m
Tim Corby Senior Men 5000m and 2000SC
 
Track Athletics
Max Heavens, Rahul Pithia 100m
Joe Hawkins, Sushant Lama, Thomas Hill 200m
Sam Mousley 400m  
Garth Dugmore, Joe Whitby 800m
 
BMC Regional Races
Dylan Rigby 800m B (Men)
Abel Tsegay 3000m (Mixed)
 
UK Youth Development
Dylan Rigby U20 Men A 1500m
 
Here is the only picture submitted to date - thanks to Nikki Old - showing Emily McKane, Amy Old and Lilly Coward in a Kent Championships clean sweep for the U20 Women 1500m .
KentsU20Women123.jpg

If any performances are missing or incorrect, please contact websiteadmin@iekac.org.uk.
 
 
Kent County Championships 24th/25th May
 
Senior Men 100m (final)
Daniel Opoku-Mensah 6th 11.78
Diego Cantona 7th 11.86
 
U20 men 100m (final)
Jaffer Adams 6th 11.80
Elliot Burton 7th 11.98
 
U17 men 100m (heats)
Maximilian Heavens 5th 12.60
Thomas Coleman 5th 13.11
 
U15 Women 100m (heats)
Sophie Delaney 8th 14.89
Gina Sparks 6th 14.83
Emily Higham 7th 14.91
 
U15 Women 200m (final)
Holly Fielder 4th 26.77
               (heats)
Gina Sparks 5th 29.55
Emily Higham 7th 31.04
 
Senior Men 200m (final)
Daniel Opoku-Mensah 4th 24.29
 
U20 men 200m (final)
Jaffer Adams 4th 23.80
            (heats)
Jack Mullin 5th 25.49
 
U17 men 200m (heats)
Thoman Coleman 7th 26.95
 
U15 men 300m (final)
Douglas Noel 7th 43.18
 
Senior Men 400m (heats)
Sean Valand 5th 52.93
 
U20 Men 400m (final)
Barney Howard 2nd 50.81 (PB)
Joe Hawkins 3rd 52.03 (PB)
             (heats)
Jack Mullin 4th 56.97
 
U20 Women 800m (final)
Emily McKane 2nd 2.21.01 (PB)
Lilly Coward 3rd 2.25.99
Amy Old 4th 2.27.28 (PB)
 
U15 Women 800m (final)
Emily Bond 1st 2.19.69
          (heats)
Jessica Carley 6th 2.36.71
 
Senior Men 800m (final)
Donald Carter 1st 1.55.25
Sam Hudson 6th 2.03.21
 
U20 Men 800m (final)
Dylan Rigby 6th 1.57.05
             (heat)
Ben Hall 7th 2.11.68
 
U17 Men 800m (final)
Jamie Carley 6th 2.11.17
 
U15 Men 800m (final)
Douglas Noel 8th 2.25.01
 
Senior Men 1500m (final)
Donald Carter 1st 4.01.23
Sam Hudson 7th 4.08.67 (PB)
 
U20 Men 1500m (final)
Jack Goss 2nd 4.04.61
Ben Hall 8th 4.37.12 (PB)
Adam McKenna 9th 4.41.92
 
U17 Men 1500m (final)
Jamie Carley 4th 4.38.00 (PB)
Thomas Platts 8th 4.51.39 (PB)
 
U15 Men 1500m (final)
Billy Harrop 5th 4.41.68 (PB)
 
U20 Women 1500m (final)
Emily McKane 1st 4.50.28 (PB)
Amy Old 2nd 4.55.85 (PB)
Lilly Coward 3rd 5.13.50
 
U17 Women 1500m (final)
Sarah Hall 7th 5.39.55
 
U15 Women 1500m (final)
Ella Fox 6th 5.03.39
Jessica Carley 11th 5.33.02
 
Senior Men 5000m (final)
Tim Corby 1st 15.53.39
 
Senior Men 2000SC (final)
Tim Corby 1st 6.34.00
 
U20 Men 2000SC (final)
Adam McKenna 4th 7.19.93
Senior Women High Jump
Katherine Hamilton 2nd 1.50
 
U15 Women High Jump
Emily Higham 6th 1.45 (PB)
Senior Men Long Jump
Diego Cantoni 3rd 5.84
 
U15 Women Long Jump
Holly Fielder 3rd 4.98
 
U15 Women Shot Put
Holly Fielder 3rd 8.86
Emily Higham 6th 7.23
 
 
Track Athletics Canterbury Open 28th May
 
100 SX 1 
2 11.55 Joe Hawkins 
5 11.87 Jaffer Adams
6 12.21 Jack Mullin
 
100 SX 2   
1 11.67 Max Heavens        
2 12.60 Sushant Lama  
3 12.94 Thomas Coleman   PB
4 13.04 Stephen Williams PB 
5 13.24 Christopher Noy PB  
6 13.43 Ben Mullin
 
100 SX 3 
1 13.02 Rahul Pithia PB  
2 14.35 Thomas Hill PB  
4 14.47 Gina Sparks        
5 14.78 Sophie Delaney PB  
6 14.90 Hannah Scrivens PB  
7 15.62 Rosie Broujeni
      
100 SX 4
2 15.19 Maria Kurian         
4 15.33 Isabelle Mousley PB  
5 15.90 Isabelle Gill        
6 15.94 Isabelle Harding PB  
7 16.49 Claire Battersby        
 
200 SX 1 
1 23.06 Joe Hawkins PB   
3 23.60 Sean Valand  
4 23.92 Jaffer Adams  
5 25.09 Jack Mullin  

 

200 SX 2
1 25.64 Sushant Lama  
2 26.30 Thomas Coleman    
3 26.76 Christopher Noy PB  
4 29.73 Gina Sparks        
5 31.29 Hannah Scrivens PB
 
200 SX 3
1 29.41 Thomas Hill PB    
3 30.50 Sophie Delaney PB   
6 34.57 Isabelle Harding PB  
 
400 SX
1 55.23 Sam Mousley PB  
2 60.31 Douglas Noel PB  
3 60.41 Holly Fielder PB  
 
800 SX 1
3 2:21.28 Thomas Platts       
4 2:21.70 Emily McKane       
5 2:24.81 Amy Old        
6 2:34.40 Anna Weston      

 

800 SX 2 
2 2:30.79 Joseph Laffey PB 
3 2:30.88 Oliver Weston PB  
5 2:34.79 Alexandra Millard PB  
6 2:38.05 Sophia Smith PB  

 

800 SX 3 
1 2:35.07 Garth Dugmore        
2 2:41.10 Esther Laffey      
6 3:01.71 Jade Waters PB  
 
800 SX 4  
1 2:37.22 Joe Whitby       
2 2:45.87 Emily Higham 
3 2:47.96 Alex Holliday       
 
5000 SX  
9 23:32.89   Richard Hudson PB 

Cambridge Harriers Open 28th May
 
800m SX1
Bobby Harrop 6th 2.17.26
Billy Harrop 7th 2.20.24
 
800m SX2
Lilly Coward 2nd 2.24.07
 
BMC Regional Races 28th May
 
800m B (Men)
Dylan Rigby 1st 1.54.16 (PB)
Sam Hudson 7th 1.59.09 (PB)
 
800m F (Mixed)
Emily Bond 2nd 2.16.13 (PB)
 
1500m A (Men)
Jack Goss 5th 4.00.07 (PB)
 
3000m (Mixed)
Abel Tsegay 1st 8.35.34 (PB)

BMC Grand Prix 31st May
 
Womens 1500m A
Bobby Clay 4th 4.17.61
 
Womens 5000m A
Alex Clay 15th 16.43.76
 
UK Youth Development U17/U120 League 1st June
 
U17 Men A 400m
Dillon Kattah 5th 60.6 (PB)
 
U20 Men A 1500m
Dylan Rigby 1st 4.11.5 (PB)
 
U17 Women A 1500m
Lydia Gallyer-Barnett 2nd 5.18.0 (PB)
 
U17 Men A 3000m
Thomas Platts 2nd 10.42.6 (PB)